Pojeng
13.06.2015
Pojeng (Paeonia anomala L., P. emodi, P. lactiflora, P. lutea, P. hybrida jpt liigid)
Rahvakeelsed nimed: maarjajuur
Kirjeldus ja kasvukohad… See mitmeaastane kuni 1 m kõrgune rohttaim kasvab Eestis aedades, Kesk-Aasia mägimetsades, Venemaal Uuralites, Altais, Jakuutias. Jakuutias tekivad tihti pojengi õitsemise ajal suured lillelised väljakud, nagu gigantsed vaibad. Ta ei karda külma. Kogu maailmas tuntakse 33 liiki pojenge (koos kultuursortidega ligi 250). Tema ladinakeelne nimi tuleneb legendaarse arsti Peanu (või Peonu) nimest, kes ravis terveks lahingutes viga saanud jumalad ja inimesed. Paljudes riikides võrreldakse pojengi ilu ja lõhna poolest roosidega.
Sisaldab… (100 g-s ürdis, juurtes, seemnetes – välja toodud maksimaalsed väärtused):
eeterlik õli (1,6 g), metüülsalitsülaat, orgaanilised happed (sh salitsüül- ja bensoehape), fenoolglükosiidid (salatsiin), glükoiridoidid (2-3 g); sisaldavad peonifloriin, albafloriin, alkaloidid, tanniniid (9 g), flavonoidid (0,13 g), saponiinid, vitamiin C, mineraalained (kaaliumi (13,2 mg), rauda (0,3 mg), tsinki (0,64 mg), baariumi (4,26 mg), niklit (0,25 mg), kaltsiumi (25,7 mg), mangaani (0,06 mg), vanaadiumi (0,06 mg), joodi (0,07 mg), magneesiumi (2,3 mg), vaske (0,7 mg), alumiiniumi (0,24 mg), seleeni (1 mg), boori (13,2 mg), kroomi (0,13 mg), strontsiumi, vismutit).
Millist osa tarvitada… Ravimitoormena kasutatakse kogu taime, eelkõige juurt, aga ka ürti, lehti, õisi ja seemneid). Ürti kogutakse õitsemise ajal: lõigatakse ära kuni 50 cm pikkune ladvaosa ja kuivatatakse. Juurikas (võib olla kuni 5-6 kg raske) ja juuri kogutakse vegetatsiooniperioodi vältel, soovitavalt samal ajal ürdiga (põhimõtteliselt võib igal ajal), pestakse, tükeldatakse ja kuivatatakse temperatuuril 45-60 °C.
Säilitamine… Juured kaevatakse välja, eemaldatakse maapealne osa ja pestakse puhtaks. Kuivatatakse kas pööningul või katuse-aluses. Kui droog muutub hapraks, tehakse järelkuivatus (ahjus, praeahjus) temperatuuril 45-60 °C. Säilitamisaeg on 3 aastat.
Toime… Esiteks on pojengil toimed, mida osutavad temas üksikult sisalduvad ja suures hulgas olevad mineraalid (vt. V. ja L. Mihkelsoo raamatust “Isetervendaja käsiraamat 1 osa”) ja orgaanilised ühendid. Nii ametlikus kui ka rahvameditsiinis tunnustatakse pojengi kui universaalset ravimtaime. Kasutatakse laialdaselt paljudes maades, eriti idamaades.
farmakoloogiline…
- desinfitseerib, tugev bakteritsiidne, viiruste vastane, valuvaigistav, põletikuvastane, tugev rahustaja,
- antitoksiline,
- röga lahtistav,
- stimuleerib soolhappe tootmist maos,
- reguleerib menstruatsiooni tsüklit,
- oma toime poolest võib asendada meditsiinilisi preparaate amidopiriini, püramidooni, analgiini, paratsetamooli
tervendav…
- kõrvaldab tugeva erutuse, närvilisuse kliimaksi perioodil, enne magamaminekut, muretsemisel, stressi, hirmu ja igasuguste ärevushoogude puhul;
- hästi kõrvaldab valud kõrvades, hammastes, luudes ja liigestes, neerudes, põies, maksas, emakas, maos;
- kõrvaldab spasmid bronhides, soolestikus, maos;
- parandab ainevahetust, kõrvaldab väsimuse, tugevdab organismi, hästi aitab taastuda organismil une ajal ja ärgata reipana;
- suurendab söögiisu, parandab seedimist;
- aeglustab vananemisprotsesse ja stimuleerib noorenemist;
- suurepäraselt takistab maksahaiguste tekkimist ja arenemist;
- hea vastumürk mürgituste korral.
vähi vastane…
- surub alla (blokeerib, aeglustab, peatab) vähi teket ja arengut;
- takistab metastaaside arengut ja levimist;
- suurendab NK (vähki tapvate) – rakkude arvu;
- suurendab vähivastase kaitsesüsteemi elementide arvu organismis, normaliseerib selle koosseisu;
- on tsütostaatilise aktiivsuse omadustega – toimib nagu keemiaravi.
aitab hästi ravida…
- maksa-, neerude-, kesknärvisüsteemi-, mao-, soolehaigusi (sh maohaavad, gastriit, koliit); günekoloogilisi, külmetus- ja närvihaigusi; hüpertooniat ja temast põhjustatud veresoonte vegetatiivset düstooniat (veresoonte toonusehäirumust); köha, bronhiiti, kopsupõletikku, reumatismi, podagrat, artriiti, tuberkuloosi, langetõbe, neurasteeniat, psühhoose, epilepsiat, unetust, mitmest skleroosi, emaka verejookse, verevalumeid silmades; mao-, maksa- ja emakavähki jt.
- kasutatakse insuldi puhul.
Kasutamise piirangud… Pojengi juured on üldiselt mürgised ja nende kasutamisel ei tohi ületada soovitatud doose. Üledoseerimisel tekib raskus maos, võib tekitada iiveldust ja oksendamist. Mitte kasutada preparaate pojengist raseduse ajal, anda lastele alla 12 a.
Levinumad kasutusviisid…
… artikkel jätkub.
Artikli autor Virgo Mihkelsoo
Loe edasi artiklite kogumikust V. Mihkelsoo, N. Vahtramaa “Isetervendamine: kunst ja praktika”, 2016.
Artiklid (75 tk) ja konspektid peetud loengutest lektoritelt Helle Kahro, Virgo Mihkelsoo, Tiina Naarits-Linn, Liis Orav, Sille Poola, Riina Raudsik, Els Ulman-Kuuskman, Nelly Vahtramaa