Väljavõtted ajalehest Põhjarannik (18.07.) Külli Kriis artiklist https://pohjarannik.postimees.ee/7816398/takumetsa-tatravabrikus-sunnivad-uksnes-mahetooted .
OÜ RemedyWay ja OÜ Wiru Mill tutvustasid avatud talude päeval oma tatravabrikut, kus tatra kasulikke omadusi kuumusega ei tapeta ning kogu toormaterjal jäägitult ära kasutatakse.
Täkumetsa külas käib tatravabriku õuel vahetult enne uste avamist veel kibe sagimine. Üks tatrakestadega täidetud lastebassein on juba “pallimereks” valmis seatud, teist taritakse parasjagu välja, kohviku uksele sätitakse menüüd üles (tatrakotlettidest tatrakissellini), müügilauale pannakse kaupa juurde ja kirjutatakse neile usinalt hinnasilte, laste meisterdamisalale viiakse kausid eri värvi tatraga.
OÜ RemedyWay üks asutajaid Nelly Vahtramaa ning firma uhiuue partneri OÜ Wiru Mill juht Mai Tooming vaatavad kõik veel hindava pilguga üle ja siis ongi esimese ekskursiooni aeg käes. Selle viib läbi N. Vahtramaa.
Tatravabrik on tegutsenud juba kümme aastat
Vabriku üks asutajaid Nelly Vahtramaa:
Valgamaal on minu vanavanemate talu, kus praegu elavad mu isa ja ema Virgo ja Ljudmilla Mihkelsoo. Tatravabriku asutasime 2010. aastal pereettevõttena: ema-isa, mina ja mu vend Virgo.
Enne seda tegutsesid ema ja isa ainult Valgamaal: kasvatasid tatart ja koorisid seda ning valmistasid taluköögis meesegusid. Müük käis e-poes ja talupoodides. Ema mõtles välja kõik retseptid ja katsetas neid, kuni kõlblikuks tunnistas.
2013. aastal ei jõudnud taluköögis tootmine enam nõudlusele järele ja kuna Täkumetsas seisis venna teisele ettevõttele kuuluv hoone, kunagine juurviljaladu, tühjalt, otsustasime selle vabriku rajamiseks põhjalikult ära remontida. Siin on ka tööjõud olemas, pole probleemi töötajate leidmisega. Aastaga saime remondi tehtud ning 2014 hakkas vabrik tegutsema ja järgmisel aastal saime mahetunnustuse.
Pruun tatar versus toortatar
“Kes ei tea, mis vahe on pruunil tatral ja toortatral?” küsib Nelly Vahtramaa.
Kõik ei tea, mistap tuleb vahe selgeks rääkida.
Tatraterade kesta on väga raske ära saada. Pruuni tatra puhul kasutatakse selleks kõrgel temperatuuril kuumutamist, kuni koor eraldub. Pärast seda kõik kuivatatakse ja eraldatakse tuulutades kestad teradest. Sellise töötluse tulemusena tekib tatrale pruun värv ja spetsiifiline maitse ning kaovad ära vitamiinid − see on surnud tatar, mis enam ei idane.
Täkumetsa vabrikus kooritakse tatart mehaaniliselt, kahe kivi vahel. Alles jääb tatra loomulik beež värv, alles jääb suures koguses vitamiine ja see tatar idaneb.
Vahtramaa soovitabki tatart idandada, süüa sünnivad nii võrsed kui ööpäeva leotatud terad.
“Idandamisel tatras olevate vitamiinide kogus rohkem kui kümnekordistub,” kinnitab ta.
Järele ei jää midagi
Vahtramaa räägib, et vabrikus kasutatakse tatrast kõik ära ja mitte mingisuguseid jääke ei teki.
Algul teradest eraldatavad jahused ja mustad kestad müüakse multšiks ja loomasööda tootjatele, osa kesti puhastatakse ära ja pannakse patjade sisse. Või lastebasseini n-ö pallimereks, nagu vabriku õuel näha.
Tatar õitseb alates juuli keskpaigast kuni lumeni ja terad valmivad järk-järgult. Lumega ta enam ei valmi, mistõttu paljud terad jäävad pooltühjaks. Toodangut sealt enam kätte ei saa, linnusöödaks sobib see tootmisjääk aga väga hästi.
“Kanad, pardid, haned, tuvid, tihased − kõik linnud söövad seda. Mu vanemate kanad söövad juba mitukümmend aastat ainult seda sööki, munevad iga päev ja on väga terved,” saab Nelly Vahtramaa oma kogemusi näiteks tuua.
Magusa maitse annab mesi
Tatravabrikus valmivad lisaks tatratangule ka mitut masti küpsised ja müslid: mahedad, gluteenivabad ja valdavalt ilma suhkruta.
Suhkrut − maheroosuhkrut − kasutatakse ainult neljas küpsisesordis ja seda põhiliselt hinna pärast, sest mesi on väga kallis.
Enamikule toodetele annab magusa maitse siiski mesi. Mett ostetakse Lõuna-Eestist Rõngu vallast, sealne 650 mesitaruga OÜ Lõuna-Eesti Mesi on RemedyWay partner olnud algusest saati.
Loomulikult ei kasutata säilitus- ega värvaineid, margariine ega palmiõli.
“Küpsetamisel kuumutame nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik, et vitamiinid säiliksid,” räägib Vahtramaa, et ülempiir on enamasti sada, mõnel tootel ka sada kümme kraadi. Küpsis küpseb sellel temperatuuril viie minutiga valmis.
Laupäeval köögis midagi ei küpsetata, töötajad on hõivatud müügi ja kohvikupidamisega, lauad on viidud õue kohviku
Kohvikus pakuti tatrakotlette, tatrakisselli, tatrapada juurviljadega, tatraleiba, tatra-seenesuppi, tatrapannkooke jne.
PROGRAMM 15. ja 16. juulil 10:00-17:00
– Ekskursioon tatravabrikus (eesti keeles 10.30 ja 14.30; vene keeles 11.30 ja 15.00)
– Kohvikus lihtsad ja põnevad toidud mahedast toortatrast. Menüüs: seenesupp, tatrapada juurviljadega, tatrakotletid, tatrapannkoogid, tatrakissell, tatraleib, salat.
– Käsitööõlle sõpradele pakume oma naabrite, Purtse Pruulikoja vaadiõlut.
– Avatud müügiletis on eriti soodsad hinnad! Valikus kogu Tatravabriku mitmekesine toodang: mahe toortatar, käsitööna valmistatud tervislikud ja gluteenivabad küpsetised (müslid meega, küpsised, krõpsud, näkileivad), tatrapadjad, raamatud imesalv jm.
– Täkumetsa toodete degusteerimine: küpsised, näkileivad jms.
– Tatravabriku majabänd on sellel aastal Laanelille muusikastuudio Avinurmest laululaste ja kandlekooriga (vt. www.laanelill.ee). Kontserdid mõlemal päeval kell 12:00 ja 14:00.
– Laste töötuba „Küpsetan ise toortatraküpsiseid tööstusahjus“, osalustasu 6€
– Jalamassaž „basseinis“
– Loterii
– Lastealal „pallimeri“ mahe tatrast, uudsete materjalidega kunstiteoste meisterdamine.